Uwarunkowania prawne związane ze współpracą z Agencją Zatrudnienia
2022-12-20 09:04
Zależy Ci na poszerzeniu swojego zespołu w firmie lub znalezieniu specjalistów, których pomoc może okazać się kluczowa dla rozwoju biznesu? Częstym rozwiązaniem w tych sytuacjach jest skorzystanie z usług agencji pracy, zajmującej się dostarczaniem pracowników na okres tymczasowy lub ustalony indywidualnie z przedsiębiorcą. Zanim jednak podejmiesz współpracę z agencją zatrudnienia, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii oraz uwarunkowań prawnych, dzięki którym korzystanie z usług wybranej firmy będzie owocne i zgodne z obowiązującymi przepisami.
Współpraca z Agencją Zatrudnienia - obowiązki firmy outsourcingowej
W oczach prawa agencja zatrudnienia lub pracy tymczasowej to podmiot będący pracodawcą dla oddelegowanego zespołu lub jednostek na podstawie umowy zlecenia. Przedstawiciel firmy outsourcingowej, świadczący swoje usługi przedsiębiorstwom, musi spełnić podstawowe uwarunkowania związane z ustawą z dnia 9 lipca 2003 roku. Należą do nich:
konieczność spisywania ustaleń współpracy dla osoby oddelegowanej do firmy w formie pisemnej, np. na umowie,
przestrzeganie terminu praktyki zawodowej określonego w umowie lub na mocy obowiązujących przepisów,
terminowe wypłacanie wynagrodzeń,
posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC i wpisu do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia,
konieczność zawarcia klauzul o odpowiedzialności firmy w przypadku nieszczęśliwych wypadków lub szkód wyrządzonych przez osobę oddelegowaną.
Uwarunkowania prawne związane z współpracą z agencją zatrudnienia - powinności pracodawcy
Praca tymczasowa i związane z nią uwarunkowania prawne dotyczą również drugiej strony - przedsiębiorcy korzystającego z usług firm takich jak Respekt Personal Group. Dzięki wsparciu profesjonalnej agencji, pracodawcy mają pewność, że będą zawsze na bieżąco ze wszelkimi zmianami prawnymi.
Nawiązując współpracę z agencją pracy, należy być odpowiednio przygotowanym do przyjęcia nowego członka zespołu. Uwzględnia to nie tylko zadbanie o prawidłowe warunki higieniczne, środki ochrony indywidualnej takie jak odzież robocza, ale również wdrożenie w postaci szkoleń z obsługi maszyn, systemów oraz wykonywania codziennych obowiązków na danym stanowisku. Przepisy prawne zakładają również konieczność informowania usługodawcy w formie pisemnej o ewentualnych zmianach związanych z okresem praktyki zawodowej.